A fascinating video showing how solar panels are made - Router Forums
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
post #1 of 4 (permalink) Old 07-26-2010, 09:29 PM Thread Starter
Honored Member
 
harrysin's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Country: Australia
First Name: Harry
Posts: 14,516
     
Send a message via Skype™ to harrysin
Default A fascinating video showing how solar panels are made

Scroll to the bottom of the page to watch this interesting video.

Perth Solar Panels, Solar Power and Hot Water Systems - Suppliers and installers of Solar Hot Water and Power Systems in Perth Western Australia

Harry



Nothing but heaven itself is better than a friend who is really a friend. - Plautus






harrysin is online now  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #2 of 4 (permalink) Old 07-26-2010, 09:36 PM
Official Greeter
 
jw2170's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Country: Australia
First Name: James
Posts: 18,230
 
Send a message via Skype™ to jw2170
Default

It always fascinates me how sunshine can be converted into electricity.

This and hydrogen power cells are the way forward.

James
Sydney, Australia
.

I don't mind if other members disagree with my comments.
I don't profess to know everything, and I may learn something new.

"Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity."




jw2170 is offline  
post #3 of 4 (permalink) Old 07-26-2010, 10:19 PM Thread Starter
Honored Member
 
harrysin's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Country: Australia
First Name: Harry
Posts: 14,516
     
Send a message via Skype™ to harrysin
Default

James, an engineer friend of my friend Trevor, did these calculations a couple of days ago, he like you lives in Sydney NSW.

Trevor,

Further to our discussion on solar electricity I have done a little more research.

In WA there is a new scheme starting on 1 August 2010. The scheme will pay you for 10 years from installation. From 1 August 2010 the government rebate will be $0.40/kWh Net with a maximum rebateable capacity of 10kW for Horizon Energy customers and 5kW for Synergy customers. On top of that Synergy will pay $0.07/kWh. Horizon Energy has not yet set its rate. The rebate will be on the amount fed into the grid at any time, i.e. if you use 5kWh in your house between 6am and 9am and your solar system generates 2kWh then you will be charged your usual rate (about $0.20/kWh ) for 5-2 = 3kWh x $0.25 = $0.75. If you pump 1kW into the grid for the rest of the day until 5pm then you will be paid 8hrs x 1kW/hr x ($0.40 + $0.07) = $3.76. Then from 5pm to 9pm you might use 5kWh again with no solar so you would be charged about $1. Your fridge and freezer might use 100W per hour = 2.4kWh per day = $0.50 per day, plus the daily fixed charge of $0.35 giving a total of -$0.75 + $3.76 -$1 - $0.50 - $0.35 = $1.26 paid to you per day. Multiply that by 365 = $460 per year. That's for 1.5kW. That's not very attractive. It gets interesting when you install more capacity then you would use.

If you installed 5kW the calculation might be $1.26 + $3.76/1.5 * 5 = $13.79 per day = $5034 per year, say $5000 in front.

At $2/W installed, 5kW = $10,000. Let's double that and say $20,000.

If you borrowed $20,000 for a 5kW system at 10% then the cashflow would be:

Year 1
Interest = 10% x $20000 = $2000
Capital repayment = $2000
Balance owing = $18000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $2000 - $2000 = $1000 in front
Cumulative = $1000 in front

Year 2
Interest = 10% x $18000 = $1800
Capital repayment = $2000
Balance owing = $16000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $1800 - $2000 = $1200 in front
Cumulative = $2200 in front

Year 3
Interest = 10% x $16000 = $1600
Capital repayment = $2000
Balance owing = $14000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $1600 - $2000 = $1400 in front
Cumulative = $3600 in front

Year 4
Interest = 10% x $14000 = $1400
Capital repayment = $2000
Balance owing = $12000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $1400 - $2000 = $1600 in front
Cumulative = $5200 in front

Year 5
Interest = 10% x $12000 = $1200
Capital repayment = $2000
Balance owing = $10000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $1200 - $2000 = $1800 in front
Cumulative = $7000 in front

Year 6
Interest = 10% x $10000 = $1000
Capital repayment = $2000
Balance owing = $8000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $1000 - $2000 = $2000 in front
Cumulative = $9000 in front

Year 7
Interest = 10% x $8000 = $800
Capital repayment = $2000
Balance owing = $6000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $800 - $2000 = $2200 in front
Cumulative = $11200 in front

Year 8
Interest = 10% x $6000 = $600
Capital repayment = $2000
Balance owing = $4000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $600 - $2000 = $2400 in front
Cumulative = $13600 in front

Year 9
Interest = 10% x $4000 = $400
Capital repayment = $2000
Balance owing = $2000
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $400 - $2000 = $2600 in front
Cumulative = $16200 in front

Year 10
Interest = 10% x $2000 = $200
Capital repayment = $2000
Balance owing = $0
Earnings = $5000
Net cash flow = $5000 - $200 - $2000 = $2800 in front
Cumulative = $19000 in front

If you were to invest $4000 to cover the principal repayment and interest for the first year, then considering that all subsequent years would finance the principal and interest payments out of cash flow the rate of return would be 34.9%. Another way to look at this is that as long as borrowing costs are less than 34.9% per annum you win.

You don't need to worry too much about electricity price increases as any increase in electricity rates will also result in an increase in the purchase price of electricity from your solar panels.

This is a no-brainer. I am definitely going to do this especially as in NSW the payment is $0.60 GROSS, i.e. the government will pay me $0.60 for ALL the electricity generated, not just the excess to my usage.

Regards,

Robert

Harry



Nothing but heaven itself is better than a friend who is really a friend. - Plautus






harrysin is online now  
Sponsored Links
Advertisement
 
post #4 of 4 (permalink) Old 07-27-2010, 12:57 AM
Registered User
 
TWheels's Avatar
 
Join Date: May 2006
Country: United States
First Name: Tom
Posts: 1,856
 
Default

WOW Harry, your friend Trevor has just made a nearly irrefutable case for solar power. The Conenergy video is amazing to watch.

Need I say more?

Vegetarian Arthritic Paraplegic Wannabe Routerologist
The RouterForums member formerly known as mftha or th-alton
"Teach your children what we have taught ours, that the earth is our mother. Whatever befalls the earth befalls the sons of the earth. The earth does not belong to man; man belongs to the earth. Man did not weave the web of life; he is merely a strand in it. We do not inherit the earth from our ancestors; we borrow it from our children."
-attributed to Chief Seattle of the Native American Suquamish Tribe
  • Wood working, especially router work is too much fun to let "disabilities" get in the way.
  • see MEBCWD's signature line; be certain brain is properly powered up and engaged
TWheels is offline  
Reply

Quick Reply
Message:
Options

Register Now



In order to be able to post messages on the Router Forums forums, you must first register.
Please enter your desired user name, your email address and other required details in the form below.

User Name:
Password
Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Password:


Confirm Password:
Email Address
Please enter a valid email address for yourself.

Email Address:
OR

Log-in











Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Show Printable Version Show Printable Version
Email this Page Email this Page
Display Modes
Linear Mode Linear Mode



Posting Rules  
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are On
Refbacks are On

 
For the best viewing experience please update your browser to Google Chrome